ABD: Refah saldırı tarihi bize bildirilmedi

ABD yönetimi, İsrail’in, Filistinlilerin sığındığı Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik kara operasyonunun tarihi hakkında bilgilendirilmediklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Refah operasyonu için tarih belirlendiği açıklamasına ilişkin konuştu.

“BİZE BİR PLAN SUNULMADI”

Kara operasyonuna ilişkin bilgilendirilmediklerini belirten Miller, “Henüz Refah’ta bulunan 1,4 milyon siville alakalı güvenilir bir plan sunduklarını görmedik.” ifadesini kullandı.

Refah’a yönelik “geniş çaplı bir operasyon”un siviller üzerinde kötü etkileri olacağını söyleyen Miller, nihayetinde bunun da İsrail’in güvenliğini tehlikeye atacağını belirtti.

Miller, “Onlara (İsrail), hala Refah’ta kalan Hamas’ı yenmek ve meşru hedefe ulaşmak için daha iyi bir yol olduğunu düşündüğümüzü açıkça belirttik.” diye konuştu.

Netanyahu dün, Refah’a kara saldırısına ilişkin, “Bu olacak, bir tarih var.” ifadelerine yer vermiş, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise ordunun arkasında büyük bir yıkım bıraktığı Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan güneydeki Refah’a saldırıya hazırlık amacıyla çekildiğini belirtmişti.

Beyaz Saray, dün ABD ile İsrail heyetleri arasında bu hafta Washington’da yapılması beklenen Refah görüşmelerinin “devam eden ateşkes müzakereleri” nedeniyle bir kez daha ertelendiğini bildirmişti.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x